TOP české běhy 2015

Každý běžec, každá běžkyně má jistě svůj výběr závodů, které by označil za ty skutečně TOP. Každému je blízký jiný styl závodu, někdo vyznává kratší, další zase delší tratě. Někomu sedí atmosféra města s tisíci účastníky a bohatým doprovodným programem, další raději vyběhne závodit do přírody. Jakkoli, Český atletický svaz jako TOP závody oceňuje ty největší běžecké závody, které se na území České republiky konají. V rámci projektu top běhy tak získávají ocenění závody s největším počtem účastníků. Ty za snahu oceňují nejenom představitelé Českého atletického svazu, ale také ambasadorka projektu, slavná česká běžkyně a dosud nepřekonaná držitelka světového rekordu Jarmila Kratochvílová.

TOP běhy dle Českého atletického svazu

V roce 2015 se dle údajů Českého atletického svazu zúčastnilo běžeckých závodů v České republice dohromady 133 083 startujících.

74 585 běžců přitom odstartovalo v rámci seriálu RunCzech, který zahrnuje celkem osm závodů. RunCzech tak z hlediska počtu účastníků představuje top běžecký seriál, resp. top běh roku 2015. Počet závodníků je přitom omezen kapacitou ulic českých měst, která má dané hranice. Dá se očekávat, že na svůj úspěch RunCzech naváže i v roce 2016 a letech následujících.

Dlouhodobě populární je velkolepý závod Volkswagen maraton v Praze, který je s 15 259 účastníky v roce 2015 top běžeckým závodem v Česku.

Počtem 11 161 závodníků v roce 2015 se může pochlubit běžecký seriál Česká pojišťovna Mizuno Run Tour. Mezi další veleúspěšné české běžecké seriály se dají zařadit i Night Run (pětice závodů) a Mizuno Running Cup.

Velká kunratická, závod, foto

Foto zdroj: Facebook Velká kunratická

Největší jednotlivé závody v Česku

Pokud budeme hledat mezi jednotlivými závody (které nespadají pod žádný seriál), patří k těm top běhům jistě Velká Kunratická. V roce 2015 se konal již třiaosmdesátý ročník tohoto oblíbeného závodu a na jeho startovní listině se objevilo více než 4 000 běžců (více běžců by závod z kapacitních důvodů ani nepojal).

Přes 3 000 startujících pak vyběhlo v rámci dalšího tradičního závodu Běchovice – Praha, který je současně i otevřeným mistrovstvím České republiky v silničním běhu. V roce 2015 proběhl již 119 ročník tohoto závodu, a tak se v roce 2016 můžeme těšit na ročník jubilejní. Mezi top běhy se dostal i Pardubický vinařský maraton s více než 3 000 závodníků.

Zdroj: Český atletický svaz

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>