„Zrozeni k běhu“ a další 3 kultovní běžecké knihy

Dnes již legendární kniha, která je považována za lezeckou bibli, světový bestseller a také návod na to, jak změnit svůj život. Tak by se dalo krátce popsat dílo Christophera McDougalla, které v Česku vyšla v roce 2011.

Zrozeni k běhu (Born to run)

Zrozeni k běhu, kniha o běháníPrávě kniha Zrozeni k běhu (Born to run) Christophera McDougalla byla podnětem pro revoluci v oblasti běžecké techniky, stála u zrodu trendu barefood a do běhání vnesla slovo minimalismus. Kniha se vrací k původní technice běhání, aby změnila současné moderní trendy.

Kniha je vyprávěním o hledání, hledání vlastní cesty životem. A hledání je úspěšné, autor se nakonec skutečně setká s Tarahumary, prapůvodním americkým kmenem, který dnes osídluje území Mexika. Christopher McDougall se od Tarahumarů učí, učí se běhat tak, aby se vyhnul poranění, běhat minimalisticky ty nejdelší a nejnáročnější tratě. Čerpá z indiánských tradic a osobních zkušeností těch nejlepších běžců, aby u nich inspiroval k vlastní proměně. Mění se z člověka moderního světa v klidného, neúnavného ultramaratonce.

Čtivá kniha je plná zážitků, touhy po svobodě a běhání v divoké přírodě. Je dobrodružná, tajemná a motivační. Je plná pozitivní energie.


„Celé to začalo jednoduchou otázkou, na kterou nedokázal nikdo odpovědět.

Hádankou ze šesti slov, která mě dovedla k fotografii velmi rychlého muže ve velmi krátké suknici, a dál už se všechno vyvíjelo stále podivnějším směrem. Brzy jsem měl co do činění s vraždou, pěstiteli drog a jednorukým chlapíkem s krabičkou od smetanového sýra přivázanou k hlavě. Seznámil jsem se s krásnou blonďatou příslušnicí lesní stráže, která ze sebe shodila šaty a našla spásu v tom, že začala nahá běhat po lesích v Idahu, a s mladou surfařkou s copánky, která málem zahynula při běhání v poušti. Spolu s ní si v posledním okamžiku zachránil život další talentovaný běžec. Jiný při běhání našel svou smrt.

Při svém pátrání jsem narazil na bosého podivína, Naháče, Křováky z Kalahari, Ampuťáka bez nehtů na nohou, kult věnující se dálkovému běhu a sexuálním večírkům, Divocha z pohoří Blue Ridge, a především na starověký kmen Tarahumarů a jejich tajemného učedníka Caballa Blanka.

Nakonec jsem se své odpovědi dočkal, ale až poté, co jsem se ocitl uprostřed největšího závodu, jaký kdy svět viděl, vrcholného běžeckého souboje, nekonvenčního střetnutí nejlepších vytrvalostních běžců naší doby s nejlepšími ultraběžci všech dob na padesátimílové trase po tajných stezkách, jichž se v minulosti dotkly jen nohy Tarahumarů. Překvapilo mě, že starý výrok z knihy Tao – Nejlepší běžci nezanechávají stopy – není jen nadneseným příměrem, ale skutečným, konkrétním doporučením pro trénink.

A to všechno jen proto, že jsem se v lednu 2001 svého lékaře zeptal: „Jak to, že mě bolí noha?“

Ukázka z knihy Christopher McDougall: Zrozeni k běhu /1/


Anotace knihy Zrozeni k běhu, Christopher McDoughall:

Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové – nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání.

Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky a současně nám přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života. Zrozeni k běhu změní život každému čtenáři!

 

Další kultovní knihy o běhání:

Běhání s Keňany

Běhání s Keňany, kniha autora Adharananda Finna nese podtitul Pátraní po tajemství nejrychlejších běžců světa.

Anotace knihy Běhání s Keňany, Adharanand Finn

„Volné pokračování“ bestselleru Zrozeni k běhu. Čtyřicet procent vítězů na dlouhé trati pochází z jediného keňského kmene… Vášnivý běžec Adharanand Finn se vydává do Afriky, aby našel odpověď na otázku: Proč se v žádné jiné zemi nerodí takoví běžci jako právě v Keni? Finn se setkává se světovými šampiony, ale i kluky z chudinských čtvrtí, kteří musí denně běhat deset kilometrů do školy. Účastní se běžeckých soustředění, kde trénují profesionální běžci z celého světa, a sám se připravuje na maraton.

Jez a běhej (Eat & Run)

Jez a běhej (Eat & Run), kniha s podtitulem Moje nečekaná cesta k úspěchu na ultramaratonu, pochází z pera Scotta Jureka.

Anotace knihy Jez a běhej, Scott Jurek, Steve Friedman

Legendární běžec z bestselleru Zrozeni k běhu se vrací! Již téměř dvě desetiletí je Scott Jurek hvězdou – a miláčkem publika – v extrémně náročném, ale stále populárnějším sportu – ultramaratonu. V roce 1999 jako naprosto neznámý závodník zvítězil v závodě Western States Endurance Run, stomílové trati vedoucí kalifornským pohořím Sierra Nevada. V tomto závodě zvítězil sedmkrát v řadě a stanovil při tom traťový rekord. Dvakrát vyhrál Badwater Ultramarathon, 217 km dlouhou cestu Údolím smrti. Nedávno vytvořil americký rekord v běhu na 24 hodin – urazil 266 km, téměř šest a půl maratonu za jediný den. A byl jedním z elitních sportovců, kteří jeli do Mexika běhat s indiánským kmenem Tarahumarů, o čemž pojednává bestseller Zrozeni k běhu. Jurek dosáhl neuvěřitelných úspěchů, a to vše pouze při veganském stravování. Autobiografická kniha obsahuje množství fotografií a veganských receptů!

Běhej nebo zemři (Run or die)

Běhej nebo zemři (Run or die) s podtitulem Tajemství nejrychlejších běžců světa je knihou autora Kiliana Jorneta.

Anotace knihy Běhej nebo zemři, Kilian Jornet

Hvězda krosového nebe a skialpinismu v příběhu o závislosti a touze Životní příběh famózního krosového běžce a nejlepšího skialpinisty všech dob, který ve dvaceti letech překonal desítky rekordů, stal se trojnásobným vítězem Světového poháru, zvítězil v nejtěžších běžeckých závodech světa. Ve 3 letech poprvé překonal horu vyšší než 3000 m n.m., v pěti vylezl na nejvyšší bod Pyrenejí a do 4000 metrů poprvé vyšlapal v šesti. Během léta běhá Kilian ultra traily a jeho výkony berou soupeřům dech. V zimě vyráží na skialpinistické mise, které potvrzují výjimečnost jeho talentu. Jako mladíček se v disciplíně, ve které se vrcholu dosahuje obvykle až po třicítce, stal legendou. Jde o příběh strhující vášně a závislosti na běhu, výškách, radosti z pohybu a touze překonávat mimořádné výzvy.

Zdroj obrázků a informací: knihkupectví Martinus.cz

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>