Kristiina Mäki – běžkyně a budoucí architektka

Kristiina Mäki září jako česká běžkyně na dlouhé tratě. Ona je však finskou rodačkou a do vínku nedostala jenom sportovní talent. Držitelka několika českých rekordů a také zlaté medaile z univerziády v Koreji je také studentkou architektury.


Kdo je Kristiina Mäki?

Kristiina Mäki, celým jménem Kristiina Hannele Mäki se narodila ve finském Seinäjoki 22. září 1991. Její otec je Fin a matka Česka. Oba jsou sportovci, ale spíše rekreační než vrcholoví, Kriistinu a jejího bratra také ke sportu od dětství vedli.

Kriistina se do Česka přestěhovala se svými rodiči již jako tříletá, typicky finské jméno (které se dá přeložit z finštiny jako „kopec“) jí však pochopitelně zůstalo. V současnosti má dvojí občanství, ale rozhodla se reprezentovat Česko. Proč? V Česku žije většinu života a česká atletika ji dle jejích vlastních slov vychovala.

Kristiina začínala trénovat ve Ždáře nad Sázavou. Nejprve se věnovala sportovní a moderní gymnastice, pak ale objevila běhání. Ukázalo se, že ji to jde a tak se tomu začala věnovat. Ve Ždáře pod vedením svého prvního trenéra Petra Formana vydržela až do doby než začala studovat vysokou školu v Praze (2011). Aktuálně běhá ve středisku pražské Dukly pod vedením Pavla Červinky. Závodí za Hvězdu SKP Pardubice, ve Finsku pak za klub Lahden Ahkera.

Může se pochlubit třemi českými rekordy – z tratí na 2000, 3000 a 5000 metrů. Na trati na 5000 metrů na světové univerziádě v Koreji si také v roce 2015 doběhla pro zlatou medaily – viz video. Krásná Kristiina má bezesporu talent a tak se jistě můžeme těšit na to, že se její medailová sbírka a souhrn rekordů rozroste. Držme ji pěsti.

Zajímá vás Kristiina více?

Podívejte se na zajímavou reportáž o tom, jak Kristtina navštívila gymnázium, kde studovala.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kristiina_M%C3%A4ki

http://www.atletika.cz/rozhovor-mesice/kristiina-maki-rozhovor-cervence-2014/

Zdroj úvodní fotografie: Youtube.com

1 komentář

  1. Krásná a inspirativní žena, co říkáte?
    Znáte také nějakou ženu, která může být pro ostatní inspirací?
    Budeme rádi, když nám o ní řeknete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>