Botanická rarita – koniklecová louka na okraji Brna

Kamenný vrch v Brně je unikátní lokalitou, kam rádi zaběhne či zajde každý. Nabízí atraktivní přírodní scenérii, klid lesa, zajímavé architektonické prvky nebo výhled na dominanty moravské metropole. Z některých částí lze za příznivých podmínek dohlédnout až na bělavou Pálavu.

To však zdaleka není všechno. Na jaře se totiž kamenný vrch změní v poutavé, jemně fialové pole. Barvu vrchu dává koniklec velkokvětý, vysoce ohrožená rostlina, které se však na tomto místě daří natolik, že jde o světovou raritu.

Kamenný vrch Brno, koniklece

Úchvatná stepní louka s nádechem fialové

Kamenný vrch, Brňany nazývaný jen Kameňák, se nachází nad stejnojmenným sídlištěm. Představuje přírodní rezervací světového významu. Může se pochlubit s největším výskytem konikleců velkokvětých v Evropě. Protože jinde než v Evropě koniklec velkokvětý neroste, je i globálně o největší populaci této půvabné stepní bylinky. Koniklec velkokvětý patří k časným jarním rostlinkám. Jeho nápadně fialové květy raší ještě v době, kdy většina ostatních rostlin spí.

A na kamenném vrchu raší vskutku hojně. Odhaduje se, že zdejší krajinu stepního charakteru zdobí přes padesát tisíc trsů konikleců. Přestože jsou koniklece k vidění také nedaleko na brněnské Stránské skále, nebo v jiných evropských zemích – na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku, Německu nebo v Srbsku, jejich počty jsou jinde podstatně menší než na jihovýchodním okraji Brna. Koniklecová louka je skutečnou raritou.

Kamenný vrch Brno, koniklece

Krása kam se podíváš

Vedle konikleců velkokvětých je na Kameňáku k vidění také koniklec luční český, oba druhy konikleců přitom patří mezi silně ohrožené druhy. Brzy zjara jsou na území koniklecové louky k vidění vedle konikleců také mochny nebo osivka jarní. Koniklec nabízí svoji fialovou krásu vždy jen pár dní na jaře, místní rezervace však stojí za návštěvu kdykoliv. Voní tady mateřídouška nebo violka Rivonova. Později na jaře ji zdobí třeba květy rostlinek jako je kozinec dánský, čilimník řezenský, smolnička obecná, vítod chocholatý, modřenec chocholatý nebo kozí brada východní. V létě zde září lilie zlatohlavá, hvozdík kartouzek, jehnice trnitá, šalvěj přeslenitá, len tenkolistý, rozchodník ostrý nebo třeba ožanka kalamandra. Na podzim je pak střídají květy divizny rakouské, hvězdnice chlumní, zvonku moravského nebo zeměžluče přímořské. Krajinu zdobí také břízky, polokeře a občasné stromy. Louku lemují modříny a další jehličnany i listnaté stromy, která plynule navazují na přilehlý lesopark (více o lesoparku chystáme do samostatného článku).

K místním obyvatelům patří z ptáků například stehlík obecný, sýkora parukářka, sýkora uhelníček, krutihlav obecný, stehlík obecný, zvonek zelený, strnad, ťuhýk, drozd zpěvný, strakapoud velký, také puštík obecný nebo poštolka obecná. Domov zde má i roháč obecný, kudlanka nábožná nebo třeba otakárek ovocný.

Naučná stezka

Přírodní rezervací Kamenný vrch prochází krátká naučná stezka s informačními panely. Průvodce stezkou je dostupný i online na webu Rezekvítku: http://www.kamenak.rezekvitek.cz/.

Video

Koniklecová louka je oblíbenou destinací turistů, ale také fotografů nebo tvůrců videa.

Zajímavé video vzniklo například v roce 2015:

Fotogalerie

  • Facebook BĚŽKYNĚ – Koniklecová louka
  • http://mojekohoutovice.cz/brno-kohoutovice/2016/03/07/koniklec-kam-se-podivas-fotogalerie

Mapa

https://mapy.cz/turisticka?zajimava-mista&x=16.5508615&y=49.1836309&z=16&source=base&id=1921318

https://www.google.cz/maps/@49.1832491,16.5436622,15z?hl=cs

Zdroje:

http://www.kamenak.rezekvitek.cz/

http://cestovani.idnes.cz/podivejte-se-na-svetovou-raritu-nejvic-koniklecu-kvete-za-panelaky-v-brne-1r7-/tipy-na-vylet.aspx?c=A090406_120850_igcechy_tom

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>