Zkrocení koně: když běžíme, mysl se začne zklidňovat

Běhání a meditace toho mají společného více, než by se mohlo zdát. Obě činnosti úzce souvisejí s myslí, která je jako jezdec, a dechem, který je jako kůň osedlaný jezdcem. Pokud zkrotíte koně v podobě neklidné mysli, můžete se oddávat energizujícímu pohybu. Můžete běžet spolu s větrem a přitom ztišit roztěkaný uvnitř sebe, můžete odstranit emoční bloky a pročistit svoji mysl do podoby drahokamu…

Tak nějak to vidí buddhisté, tak nějak to popisuje kniha Běžící Buddha.

Buddhismus

„Co je důležitější – tělo, řeč, nebo mysl?“

Pomocí těla cítíme horko a chlad. Zažíváme skrze něj velké potěšení i bolest, můžeme tančit, meditovat a vychutnávat lahodné jídlo.

Díky řeči zase můžeme zpívat, mluvit a komunikovat. Stačí pár slov a vstoupíme do manželství, zatímco jiná slova mohou způsobit válku.

Mysl nám přináší myšlenky a nápady, umožňuje získat vědomosti, představovat si minulost a budoucnost. Mysl ve své představivost dokáže vidět místa, na kterých nikdy nebyla.

Khenpo Gangshar nakonec došel k závěru, že i když tělo, řeč a mysl mají všechny svůj význam, nejdůležitější je mysl. Mysl kraluje. Jedině skrze mysl můžeme tělo přimět, aby se pohnulo, a řeč, aby zazněla. Čím je tato mysl schopnější, tím pronikavější je její působení. Proto se o ni musíme starat.

V tradici meditace se za sídlo mysli považuje hlava, srdce a celé tělo. Ale mysl a tělo jsou v konečném důsledku jednou jedinou entitou. To nám dává pocit jednoty, sjednocení či bytí ve svém středu. Mezi dechem a myslí existuje zvláštní spojení. V Tibetu říkáme, že dech je jako kůň a mysl je jako jezdec. Když je dech klidný a pod kontrolou, dostaneme se k mysli mnohem snáze. Tibetský výraz pro dech (a vítr) je lung. Tento vítr představuje pohyb a energii v celém těle.

Neklidný myšlenkový proces, jako například když si děláme starosti, pohyb větru zesiluje. Čím je vítr nepředvídatelnější, tím víc víří tělem. Prožíváme ho jako roztěkané myšlení rozbíhající se všemi směry a emoční vlny, jež se projevují jako stres, tedy zablokovaná energie. Když běžíme, tento vítr se začne zklidňovat a bloky se začnou pročišťovat.


V Tibetu používáme tradiční obraz větrného koně, který symbolizuje vyrovnaný vztah mezi větrem a myslí. Kůň představuje vítr a pohyb. V jeho sedle jede drahokam. Tím drahokamem je vaše mysl.

Drahokam je kámen, který je čistý a odráží světlo. Má pevnou, zemitou stránku. Můžete ho vzít do ruky a současně vidět skrze něj. Tyto vlastnosti představují mysl; je hmatatelná a zároveň průsvitná. Mysl má potenciál nejvyšší moudrosti. Může prožívat lásku a soucit stejně jako hněv. Dokáže porozumět historii, filozofii a matematice – a také si zapamatovat, co máte nakoupit. Mysl je opravdu jako drahokam, který plní všechna přání…

Ukázka z knihy Běžící Buddha /1/


Sakyong Mipham: Běžící Buddha. Rybka Publishers, 2012

 

Anotace knihy Běžící Buddha, Sakyong Mipham:

Světový bestseller tibetského duchovního vůdce, který běhá maratony.

Běžící BuddhaBěhání a meditace jsou činnosti, které na první pohled nemají nic společného. Buddhisté to vidí jinak. Ve skutečnosti se běhání a meditace nádherně doplňují, vzájemně obohacují a podporují.

Sakyong Mipham, zkušený běžec, který uběhl devět maratonů, a duchovní vůdce mezinárodního společenství 165 meditačních center s názvem Shambhala, ve své knize ukazuje, že fyzickou aktivitu a duchovní rozvoj lze přirozeně propojit.

V této praktické a inspirativní knize předkládá Sakyong Mipham jednoduché lekce, které kombinují bdělou pozornost a fyzický pohyb a které může ku prospěchu svého těla i duše využít úplně každý bez ohledu na to, v jaké tělesné kondici nebo v jaké fázi duchovní cesty se právě nachází. S jejich pomocí můžeme do svého života vnést mnohem více energie, soustředěnosti a trpělivosti, což ocení běžci, duchovní hledající a vůbec všichni, kdo touží po dobrém zdraví a vnitřní vyrovnanosti.

Autor na základě svých životních zkušeností vypracoval jedinečný tréninkový program, který kombinuje tělesná a duchovní cvičení vhodná pro každého – bez ohledu na věk, přesvědčení či schopnosti.

Zdroj: /1/ Martinus.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>