Jarmila Kratochvílová: Atletika je můj život!

Jarmila Kratochvílová, běžkyně na krátké a střední tratě, je bezesporu jednou z největších běžeckých legend, a to nejenom v Česku, ale celosvětově. Její rekordy patří k těm nejlepším v celé historii atletiky. Odrážejí zejména její tvrdý trénink, ve kterém ji podporoval její dlouholetý trenér Miroslav Kváč.

Děvče ze statku

Jarmila pochází z Golčova Jeníkova (kraj Vysočina). Dodnes se zde pořádají běžecké závody nesoucí její jméno. Narodila se 26. ledna 1951 (ve znamení vodnáře).

Jarmila Kratochvílová byla zvyklá makat, od dětství vypomáhala v hospodářství. Její výkony byly také založeny na síle. Jak prohlásil její trenér: „Ta se valí jako tank“. Podporoval pak její sílu jako její největší výhodu, rozvíjel tak její nejvýraznější pohybovou schopnost, pro kterou jistě měla největší dispozice.

Jarmila tak za tréning nazvedala i 16 tun, dokázala desetkrát za sebou vyskočit s činkou těžkou 110 kilogramů na zádech, v rámci extrémního tréninku běhala s protiplynovou maskou. Svojí svalovou hmotou připomínala muže, vyčnívala mezi svými sportovními soupeřkami, ale ani současné běžkyně se jí postavou zdaleka nepodobají. Také ani ty současné běžkyně zatím nedokázaly pokořit její rekord…

Rekordní běžkyně, která zastavila čas

Dnes již bývalá československá atletka stále drží světový rekord v běhu na 800 m z roku 1983. V Mnichově tehdy 800 m zaběhla v čase 1:53:28. Za celých 32 let ji přitom žádná z běžkyň nepřekonala. V historii ženské atletiky je tak také držitelkou nejdéle platného světového rekordu. A to mají současné běžkyně bezesporu mnohem výhodnější podmínky a možnosti. Jakkoli se vyvíjí znalosti nebo technologie a materiály, rekord Jarmily Kratochvílové z osmdesátých let platí nadále.

Rekordní čas zaběhla Jarmila Kratochvílová i v běhu na 400 metrů v Helsinkách. S časem 47,99 sekund je dodnes druhou nejlepší ženou v atletické historii a spolu s Maritou Kochou také jednou ze dvou žen, která „čtvrtku“ zvládla pod 48 sekund.

O své běžecké kariéře se Jarmila rozpovídala například v tomto rozhovoru:

Atletika je můj život

„Já se narodila proto, abych žila celý život v teplákách na stadionu!“, prohlásila Jarmila v jednom rozhovoru, v dalším pak: „Atletika je můj život“. Dodnes denně dojíždí na čáslavský stadion, aby zde jako trenérka vedla mladé atlety.

Dvacet let prožila vedle svého trenéra Miroslava Kváče. I přesto, že s ním často bývala spojována, oba popřeli, že by někdy mezi nimi bylo více než vztah trenér a atletka. Jarmila Kratochvílová se nikdy nevdala, nemá děti. S
Svůj život popisuje v knize z roku 1985 s názvem Čekání (napsala ji společně se svým trenérem Miroslavem Kváčem). Na tu pak navazuje i novější kniha z roku 2013 nazvaná Fenomén Jarmila. Ta navíc mapuje i úspěšnou trenérskou dráhu atletky, která dovedla k titulu mistryně světa půlkařku Ludmilu Formanovou. Kniha pomůže i s odpovědí na otázku „Jak začít“ a „Jak se naučit mít rád trénink“. Náročnost svého tréninku s odstupem času sama Kratochvílová zlehčuje. Při křtu knihy prohlásila: „Ono to zas tak náročné nebylo. Záleží samozřejmě na zdraví, ale to jsem měla nejspíš od Boha. Měla jsem ale trénink ráda a tvrdě jsem si za tím šla.“
„Nikdy se netajila tím, že pro ni tréninky představovaly větší radost než samotné závody,“ píše se v knize Fenomén Jarmila.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jarmila_Kratochv%C3%ADlov%C3%A1

http://sport.idnes.cz/kratochvilova-krasna-pohadka-o-svetici-d9a-/atletika.aspx?c=A060816_103316_atletika_no

http://www.atletika.cz/aktuality/vychazi-kniha-fenomen-jarmila/

Zdroj úvodního obrázku: Youtube.com

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>