Jak začít běhat?

Prvním, také tím nejdůležitějším krokem je v běhání Rozhodnuti.

K tomu, abys mohla běhat, milá budoucí běžkyně, stačí opravdu jen jediné. A to je chtít.

Měla bys chtít běhat, chtít kvůli sobě, ne někomu jinému. O svém rozhodnutí bys měla být přesvědčena z hloubi svého nitra, právě tady pramení skutečná touha, pravá vůle chtít, chtít běhat a změnit svoji životní cestu. Z vlastní zkušenosti slibujeme, že se časem, s naběhanými kilometry, ve svém rozhodnutí ještě utvrdíš.

Zatím tedy, prostě jenom běhej.

Jak začít běhat?

Najdi si svou cestu!

Každému vyhovuje jiný druh pohybu nebo sportu, běhání je tím nejuniverzálnějším. Je aktivitou vhodnou pro všechny. Pokud tě zrovna právě neláká nebo tě nebaví, jistě k němu časem objevíš cestu. Jen dát běhání šanci, jen vytrvat.

Začátky však nebudou lehké. Nebudeme ti nic nalhávat, jakkoli je běhání úžasné a prospěšné, jakkoli je pohyb potřebný a užitečný, tělo si prostě na pohyb musí zvyknout. Velkou výhodou je to, že běhání je pro tělo přirozené. Mezi tělesnými aktivitami a sporty, které si dnes můžeme z dalekosáhlé nabídky vybírat, patří k běhání k těm nepřirozenějším. Běhání je pro člověka samozřejmostí, zejména v dětství. Děti prostě běhají. V dospělosti pak k běhání obvykle musíme najít novou cestu…

Při hledání své cesty pravděpodobně narazíš na mnoho překážek a asi se také najde nespočet důvodů, proč se s běháním nehodí začít právě teď. Na každý běh si budeš muset vyhradit čas a jisté je, že ho vždy budeš moci využít i jinak…

To vše jsou důvody, proč je motivace tak důležitá. Právě s motivací ti BĚŽKYNĚ může pomoct.

Mysl je úplně všechno, svaly jsou jen pouhým kusem „gumy“. Všechno, co jsem dokázal, je výsledkem mojí mysli.

Paavo Nurmi, finský běžec středních a dlouhých tratí

Vyběhni, vyběhni s tou správnou motivací

Právě na motivaci, opravdové, vnitřní motivaci, na tvém rozhodnutí stojí to, jestli běhat opravdu začneš.

Jaká je ta tvá motivace?

 • Chceš svému tělu dopřát zdravý pohyb?
 • Chceš si zlepšit kondici?
 • Chceš zhubnout?
 • Chceš překonat sama sebe?
 • Chceš objevit své lepší já?
 • Chceš prostě zažít ty pocity?
 • Chceš mít skvělou náladu a radovat se ze života?

To vše ti může běhání přinést, to vše a mnohem více (více se dozvíte v článku Proč běhám?). Jenom chtít, mít správnou motivaci a být si vědoma svých cílů.

A co je ještě důležitější, na tvé motivaci bude záviset také to, zda u běhání vydržíš. Nejde totiž jenom o to začít běhat, jde především o to běhat a vydržet u toho. I v běhání najdeme celou škálu věčných začátečníků, tedy těch, kteří začínají stále dokola. O běhání můžete mluvit, číst, psát – anebo můžete prostě běhat.

Jestli chceš začít s běháním, musíš především chtít.

Tedy chceš? Už jste se rozhodla? Pokud ano, vítáme vás mezi námi!

Běžkyně, běžec, začít běhat

Máš zájem stát se BĚŽKYNÍ? Přidej se k nám!

Stačí zadat svoji emailovou adresu.

Ne, k ničemu se tím nezavazuješ, máš však možnost něco získat – získat užitečné informace, podporu a také odměnu za své snažení.

Email:*

Běžecké začátky

Slibujeme, že ti běhání přinese spoustu nových možností, nový pohled na svět i na své tělo.

Čeká tě celá řada nových zážitků, noví přátelé a také nové výzvy. Začni však pozvolna – to je asi ta nejdůležitější rada pro běžce začátečníky. Přílišné nadšení a nadměrná zátěž může být kontraproduktivní. Poslouchej, co ti říká tělo a běhání si prostě užívej. Není to závod. Jediné překážky, které máš před sebou, si kladeš ty sama.

Pět běžeckých zásad pro začátečníky

 • 1 – Běhej v pomalém tempu.
 • 2 – Nesnaž se vše uběhnout hned.
 • 3 – K cíli běž postupně (opravdu se dá i jít, není třeba pořád běžet).
 • 4 – Nezapomeň se před běháním zahřát a protáhnout.
 • 5 – Udělejte si běhání příjemné! Pij, dýchej, relaxuj.

Běhám

Pokud máš motivaci, nic ti nechybí!

Běhání má oproti jiným sportům mnoho výhod. Jednou z těch klíčových je to, že není potřeba žádné speciální vybavení. Na běhání nepotřebuješ nic, dokonce ani za ním nemusíš nikam chodit. Běhat můžeš zcela přirozeně, v oblečení a sportovních teniskách, které prostě najdeš doma. Pro začátek to stačí. A běhat můžeš třeba jen kolem domu, žádné tělocvičny, žádné vstupné nebo permanentky, žádné složité plánování nebo dojíždění…

To je přirozené běhání a běžecký minimalismus. Samozřejmě, ne každý je minimalista. Přestože dnes zaznamenáváme návrat ke kořenům a nové se tak stává „staré“ běhání na boso (barefoot), mnozí běžci přece jenom nadále upřednostňují kvalitní sportovní obuv. My ji pro začátečníky ji rozhodně doporučujeme.

Běžecké vybavení

Sportovní běžecké boty představují téměř to jediné, co začínající (i pokročilé) běžkyně budou potřebovat. Možná je máš doma, pravděpodobně však bude třeba si nějaké pořídit. Výběr je široký, orientace v nabídce složitá, pomoci může i náš článek Jak vybrat běžecké boty? Pro ženy, zejména ty obdařené, je pak nezbytností sportovní podprsenka. Tento kousek oblečení by každá běžkyně mít, aby se cítila komfortně a běhání si skutečně mohla užít. Jak vybírat sportovní podprsenku? – to se dozvíš v samostatném článku tady.

Pokud půjde o sportovní oblečení, běhat se dá téměř v čemkoli. Samozřejmě, v nepříznivém počasí nebo na dlouhých tratích přijde vhod funkční oblečení. Moderní sportovní oblečení může běžci přinést vyšší komfort, ale není nutností. Pokud vás zajímá více, bude se vám hodit náš článek Jak vybírat běžecké oblečení?

Zbytek už je na individuálním vkusu, preferencích a možnostech. Můžete se řídit módním diktátem, můžete sáhnout po svých oblíbených značkách nebo můžete zkoušet nové. V běhání možná nejde primárně o estetický dojem, ale která žena by nechtěla být přitažlivá za všech okolností? I běžkyně mohou vypadat dobře, když budou chtít…

Běžkyně, mám svou cestu

Vyber si svoji cestu. Je jen a jen tvoje!

V současné době se na jedné straně setkáváme s nepřehlédnutelnou komercionalizací běhání, silnou propagací a mediální masáží nejrůznějších sportovních značek ve stylu: „kdo neběhá v našich barvách, jako by neběhal“. Na druhé straně se setkáváme také se snahami o odklon od této komercionalizace, návrat k přirozenosti, který však působí dosti nepřirozeně, takže „trendem je nedržet se trendu“.

Obdobné je to z hlediska techniky běhání a běžeckého stylu. Aktuálně máme k dispozici celou paletu běžeckých příruček, návodů, způsobů a technik, množství názorů, studií, článků, videí, knih, také trenérů a koučů s odlišným přístupem. A přesto všechno nadále platí, že běhat umí každé malé dítě. A to bez toho, aby mu někdo radil, jak to dělat. Běhání je lidskému tělu přirozené. Ideální běžeckou technikou je právě ta, která je nepřirozenější tvému vlastnímu tělu a která nejlépe odpovídá tvému individuálnímu způsobu tréningu, možnostem a cílům.

Moderní doba je však bohužel natolik hlučná, že mnohdy přehluší to, co nám tělo říká. Lidé zapomínají na pohyb, odvracejí se od své přirozenosti a přestávají být v souladu se svým tělem. Proto se hodí rady, zkušenosti a inspirace od jiných.

I my pro vás, pro běžkyně i běžce, připravujeme různé články, představujeme vám různé směry, přístupy a názory, seznamujeme vás s běžeckým vybavením, věnujeme se technice, tréninkovým plánům, budování kondice, pohybu jako takovému i výživě. Jednoduše a otevřeně. Žádná dogmata. Chystáme také nejrůznější recenze a hledáme pro vás inspiraci, sdílíme příběhy…

To vše proto, aby každý měl možnost vydat se svoji vlastní cestou.

Každá běžkyně je hrdinkou

Určitě víš, že každý člověk je jedinečný. Víš také, že každý z nás běhá trošku jinak, každý má svůj vlastní běžecký styl?

Každý má také jinou kondici, tělesné a psychické dispozice, každému vyhovuje jiný tréninkový program. Ať již půjde o běhání samotné, styl, techniku, tréning, výživu nebo vybavení, řiď se proto především svým vlastním úsudkem a pocity, naslouchej svému tělu a dej na svůj rozum. Nikdo ti nemůže rozumět lépe než ty sama. Samozřejmě zohledni svoji aktuální kondici, své možnosti a zejména zdravotní stav.

Vykroč na cestu ke svému vlastnímu cíli!

Pokud hledáš parťačku, právě jsi ji našla, říkejme jí BĚŽKYNĚ.CZ.:-)

Běžecká výzva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>