Jak začít a vydržet?

Také u běhání se setkáváme s řadou tzv. věčných začátečníků. Bohužel.

Lidé se do běhání pustí třeba s novoročním předsevzetím, nějakou výzvou nebo touhou po změně, ale bohužel u něho nevydrží. Prvotní nadšení bývá silné u každého, často však upadá ještě dříve, než uplyne pouhý měsíc (popravdě vlastně ještě dřív).

Běhání je dlouhodobou záležitostí – mělo by být. Jednorázový běh, který neodpovídá aktuální kondici, spíše ublíží, než prospěje. První výsledky, třeba v podobě lepší kondice, přitom při běhání nemusejí být patrné hned. Jak tedy u běhání vydržet?

Začni běhat!

Běhání stojí a padá s motivací

V článku Jak začít běhat jsme definovali první krok každého běhání jako rozhodnutí, vnitřní touhu, chtění. Důležité je chtít, chtít běhat, ale také stanovit si reálné cíle.

Doporučujeme definovat, co konkrétně vlastně chcete.

Cíle vám pomůžou se v běhání rozvíjet, povzbudí vaši sebedůvěru a motivaci, podpoří výkon a posunou vás k naplnění všech výzev.

Cílem může být třeba uběhnout pět kilometrů, běhat alespoň třikrát týdně nebo odběhnout vybraný závod ve stanoveném čase. Pro někoho může být metou místní pětikilometrový závod, pro dalšího třeba maraton. Závodíte především sami se sebou, tedy se soustřeďte na své vlastní cíle, na zdolání vytyčené mety. Je jedno, jak vysoko si ji postavíte, ideálně by měla být dále, než jsou vaše aktuální možnosti, ale neměla by být příliš vzdálená. Aby cíle splnily svůj účel, měly by být reálné a také konkrétní. Neurčitý cíl, např. dostat se do formy by měly provázet i cíle podpůrné, které definují, jak se do formy dostanete.

SMART cíle

Cíle by měly být „rozumné“, v angličtině smart, měly by také být:

  • S – Specifické, konkrétní, co nejpřesnější. Čeho chcete dosáhnout? Proč? Jak a kde?
  • M – Měřitelné. Jak je budete měřit a sledovat svůj pokrok?
  • A – Adekvátní, tedy neměly by být ani nereálné avšak ani ne příliš jednoduché. Nenáročný cíl vás neposune vpřed, nereálný zase působí demotivačně.
  • R – Relevantní. Cíle by měly odpovídat vaší kondici a možnostem. Jednotlivé cíle by se měly vzájemně podporovat.
  • T – Termínované. Každý cíl musí mít definovaný také termín k jeho dosažení. Např. za 3 měsíce netrénuji tolik, abych se zúčastnil/a místního běžeckého závodu. Příští měsíc uběhnu svoji oblíbenou trasu díky tréninku o 5 minut rychleji než nyní.

Cíle a odměny

Definujte si hlavní dlouhodobý cíl i cíle krátkodobé a podpůrné, avšak pozor, abych cílů nebylo příliš mnoho. Za plnění vytyčených cílů se pak chvalte a odměňujte.

Odměnit se můžete třeba novým sportovním tričkem, nějakou knihou o běhání nebo třeba masáží, která se může stát součástí vašeho tréninkového plánu (i regenerace je potřeba!)

Odměny na vás čekají i v případě, že se zapojíte do naší běžecké výzvy.

A pozor! Zdaleka nejde o počet naběhaných kilometrů. Šanci vyhrát odměnu, stát se hrdinkou mezi běžkyněmi má každá žena. Rozhoduje vynaložená snaha, osobitý příběh a společné hlasování všech běžkyň.

Chcete vědět více? Zadejte svoji emailovou adresu, abychom vám mohli zaslat bližší informace.

Email:*

Odesláním emailu se k ničemu nezavazujete. Nic vás to nestojí, můžete jen získat – získat užitečné informace, podporu a také odměnu za své snažení.


Zapojte sebe i ostatní!

Plnění cílů může podpořit i to, že s nimi seznámíte své blízké, svoji rodinu, přátele nebo třeba kolegy v práci. Ostatní vám mohou motivovat a také působí jako opora ve chvílích, kdy se budete chtít vzdát.

Zatímco někdo je samotář, většině lidí pomůže, kdy si na běhání najdou sparing partnera nebo hned několik. Tak se snáze předejde tomu, že se z nějakého důvodu budete chtít vyhnout tréninku. Pokud trénujete ve skupině, musíte se s tréninku omluvit a omluva musí být akceptovatelná. Pokud běháte sami, omlouvat se nemusíte nikomu, jen sami sobě.

Pokud hledáte podporu, motivaci a inspiraci, můžete ji najít i našem webu. BĚŽKYNĚ se vzájemně podporují, třeba tím, že sdílíme své příběhy. Jsme tu, jsme online, tedy kdykoliv a kdekoliv. Je jedno, zda běháte ve městě či na venkově, kde se sparing partner může hledat těžko.

Běžkyně, začátečnice

Vyhněte se největší začátečnické chybě!

Nepřepalte start. Řada začátečníků se do běhání vrhne střemhlav, končí pak vysílení, u konce jsou i s dechem a nezřídka si způsobí nějaké zranění. Vyplatí se plánovat běhání v dlouhodobém horizontu, zvážit své možnosti a rozvrhnout své síly. Více se dozvíte v článku Vyhněte se největší začátečnické chybě.

5 běžeckých zásad pro začátečníky

  • 1 – Běhejte v pomalém tempu, tak nejlépe natrénujete vytrvalost a vybudujete kondici.
  • 2 – Nesnažte se vše uběhnout hned. Klidně pro začátek kombinujete běh s lehkým během a chůzí.
  • 3 - K cíli běžte postupně, postupujte pozvolna, předejdete tak bolestem či zraněním. Pro začátek stačí, když budete běhat půlhodinku jednou až třikrát týdně, postupně můžete přidávat (více najdete v článku Tréninkový plán pro začátečníky). Nestačí jenom začít běhat, důležité je vydržet!
  • 4 - Nezapomeňte se před běháním zahřát a protáhnout. Protažení by mělo následovat i po běhání. Stačí lehké a krátké cvičení, přitom vám udělá velikou službu.
  • 5 - Udělejte si běhání příjemné! Pijte, dýchejte, relaxujte. Běháte pro sebe, protože chcete. Běhání vám přinese radost a vitalitu. Probudí vaši energii, kterou můžete využít třeba k úpravě životosprávy a jídelníčku. Dopřejte si nejenom běhání, ale také regeneraci. Doplňte svůj trénink také o wellness, aby vám bylo skutečně dobře!

Běžecká výzva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>