Jak správně běhat? Stačí znát 8 základních pravidel

Každý z nás běhá jinak, každý má jiné tělesné dispozice a dovednosti. Správný běžecký styl je u každého trošku odlišný. Neexistuje ani univerzální běžecká technika, záleží na terénu, vzdálenosti, podmínkách. Přesto se hodí znát několik pravidel, které se při běhání vyplatí běhání dodržovat. Tady jsou!

Jak vypadá správný běžecký styl?

Nejde o nic nepřirozeného, naopak správný běžecký styl a technika vychází z anatomie lidského těla a jeho přirozených pohybů, odvíjí se od individuality každého z nás.

Technika běhu: 8 základních pravidel

  • 1 – Běhej vzpřímeně. Tzn. s lehkým náklonem dopředu. Výrazně se však nepředkláněj, ani nezakláněj.
  • 2 – Dívej se před sebe. Pohled směřuje na horizont, nikoliv do země, jedině tak může být vzpřímená hlava.
  • 3 – Buď ve středu. Tělo by mělo být vycentrované. Nohy a paže by měly být rovnoběžné s tělem a nekřížit středovou linii těla. Jenom kyčle vyvíjejí malý stupeň rotace jako důsledek přirozeného pohybu dolních končetin.
  • 4 – Došlapuj lehce, nedupej. Tlak by měl být rovnoměrně rozložen na celou plosku chodidla. Ideální došlap je předmětem sporů, závisí také na rychlosti pohybu, terénu nebo délce tratě. Chodidlo při došlapu by však mělo vždy směřovat přímo vpřed (špička se nevytáčí). Chodidlo by mělo dopadat přímo před těžiště těla.
  • 5 – Lokty svírají pravý úhel. Vyrovnávají pohyby trupu. Paže rotují paralelně s trupem, měly by však vykonávat jen minimální pohyb. Přílišné pohyby rukou zpomalují.
  • 6 – Nic nepřeháněj. Týká se to horních i dolních končetin. Vyvaruj se příliš dlouhých kroků. Nezvedej kolena příliš vysoko.
  • 7 – Buď uvolněná. Tělo by mělo být zpevněné, avšak bez křečovitého zatínání (pěstí, loktů, ramen nebo jiných svalových skupin).
  • 8 – Dýchej zhluboka.

Běžecká technika, běžecký styl

To vypiluješ!

Běhání je dovedností. Správná technika se dá vypilovat. Technika ovlivňuje nejenom efektivitu běhu a výkonnost, ale odráží se také v možných poraněních. Proto stojí za to se na techniku zaměřit. Užitečný může být zkušený trenér, hodně se dá vyčíst z knih a chytrých článků. Základem je naučit se pracovat s vlastním tělem, ovládat své pohyby. K tomu pomůžou různá pohybová cvičení, především tzv. běžecká abeceda.

Běžeckou techniku a výkon podpoří i různé doplňkové sporty. Vždy však platí, že pokud chceš běhat lépe, výkonněji, efektivněji, dál nebo déle, je třeba především zase běhat.

Jak nevypadá správný běžecký styl?

Mrkni na video, určitě se pobavíš.:-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>