Kam směřuje naše cesta?

„Kam směřuje naše cesta?“ tak zní podtitul filmu, který vám svou hloubkou vyrazí dech. Vznikl jako životní projekt francouzského fotografa a kameramana  Yanna-Arthuse Bertranda, který ho nazval HOME – DOMOV.

Žijeme na planetě Zemi, která je našim domovem. Na všechny naše cesty lze nahlédnout z výšky. Bertrand zachycuje planetu Zemi a člověka z horkovzdušného balónu. Mimořádně silné letecké záběry skládají dohromady obrázek o naší planetě  a odrazu člověka na Zemi. Zamýšlí se nad budoucností našeho jediného domova.

Stojí za vidění

Ne, nejde o běžecký či sportovní film. Jde o filmovou epopej, která se dotýká každého z nás. Dokument osloví všechny, kteří nejsou neteční k osudu této planety.

Možná z leteckých pohledů získáte nadhled i na svůj život a hledání své cesty na Zemi.

Úryvek z filmu HOME – DOMOV

Paříž je moje město. Tady jsem se narodil a tady jsem i vyrůstal. Paříž je zkrátka můj domov. Poté, co jsem v Keni objevil krásy filmování, jsem začal v Paříži natáčet svoje první letecké snímky mimo přírodní rezervaci. Toto je moje teritorium, město, které znám jako svoje boty. Když jsem ale nad Paříží letěl poprvé, měl jsem pocit, jako bych ji začal znovu objevovat. Když jste nahoře na obloze, vše, co bylo známé, vypadá najednou jinak. A je tu spousta nového. Mnoho objektů, které jsou na zemi neviditelné, se objeví až při pohledu shora. Při letu nad svým rodným městem můžu sledovat jeho minulost. Myslím na ty, kteří ho založili. Byla to společnost rybářů. Paříž pro ně znamenala řeku, na níž byli závislí, protože jim dávala obživu. Břehy lemovaly i mokřady a lesy, v nichž bylo dřevo, které je hřálo. Takto se na města dodnes dívají na mnoha místech světa. Vybudovat Paříž trvalo hodně dlouho. Jen katedrála Notre Dame se stavěla 170 let. Přitom postavit mrakodrap dnes trvá dva roky.

Polovinu svého života jsem strávil létáním nad povrchem této planety a lidmi, kteří na ní žijí. Všechno, co jsem se naučil při fotografování africké přírody, jsem využil při natáčení a pořizování leteckých fotografií. Hru světel a stínů, či použití teleobjektivu k zachycování detailů. Města jsou při pohledu z výšky integrální součástí přírody. Vypadají jako mraveniště v lese. Když jsem natáčel film „Domov“, vrátil jsem se do zemí, které jsem navštívil během své třicetileté filmařské praxe. V každé z nich jsem viděl příznaky problémů, kterým lidstvo v dnešní době čelí a které nás ohrožují. Z oblohy je vidět spousta věcí. Velice rychle poznáte, jak lidé žijí, jak cestují, co vyznávají, jak pracují a jaká je jejich životní úroveň. To je hlavní důvod, proč se, podobně jako zřejmě asi každý, rád dívám na svět z výšky.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10320492094-domov-aneb-kam-smeruje-nase-cesta/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>