Běh mladých žen a jiné zajímavosti z historie běžeckých závodů

Běhání je dnes v módě. S rostoucí oblibou běhání roste i počet běžeckých závodů. K těm tradičním přibývají nové. Bývají pojaty v klasickém duchu, moderně i originálně. Vzpomeňme třeba noční běhy, colour run nebo třeba lodičkový běh. Zajímavé běžecké závody však nepatří jen k současnosti, také v historii se dá narazit na některé vskutku unikátní akce. Jistě jde i o závod nahých běžců na dvoře Václava II. nebo Běh mladých žen…

Slavná korunovace Václava II.

Vůbec první dochovaná zmínka o běžecké, resp. atletické akci v českých zemích pochází s konce 13. století. Souvisí s korunovací Václava II. Ten byl sice korunován již v roce 1283, oslavy spojené s korunovací se však konaly až v roce 1297. Bylo to 2. června a možná proto, aby dohnaly výrazné zpoždění za korunovací, byly pojaty vskutku velkolepě. Dočteme se o nich ve Zbraslavské kronice.

Dle kroniky byla velkorysá oslava korunovace krále Václava II. plná her a také vína. Slávu krále měl provolávat každý z početných hostů. Nešlo přitom zdaleka jenom o družiny velevážené šlechty a měšťanů, ale také o prostý lid. Hosty lákaly i odměny slibované v rámci různých her. Jednou z nich byl i běžecký závod, kde dle Zbraslavské kroniky „běhali mnozí tryskem nazí, aby ukázali, jak jsou zdatní“. Tento údaj je prvním dochovaným písemným záznamem o běžecké akci na území Česka…

Přemyslovci, Zbraslavská kronika

Běh o barchan

K těm nejstarším běžeckým akcím u nás patří také Barchan nebo Běh o barchan. Dochovaná historie závodu sahá 300 let zpátky, avšak tradice závodu je jistě ještě starší. Barchan dodnes probíhá o prvním víkendu po svátku svatého Víta v moravské Jemnici u Třebíče. Tradiční běh dnes provází také bohaté oslavy a doprovodný program pro širokou veřejnost.

Běh o barchan navazuje na středověké klání čtyř poslů. Vybraní tehdy symbolicky vybíhali jako poslové Jana Lucemburského se zprávou pro jeho ženu královnu Elišku Přemyslovnu. Dle pověsti měla být královna ukryta za městskými hradbami Jemnice, aby se král mohl vydat na nebezpečnou vojenskou výpravu. Z boje ji pak prostřednictvím čtyř poslů posílá zprávy, královna každého posla náležitě odměňuje.

Originální název závodu i historických slavností města Jemnice pochází od ceny pro nejrychlejšího běžce, kterým je loket barchetového plátna. Mladíkovi, který do cíle doběhne jako druhý, náleží odměna v podobě páru punčoch. Třetí běžec dostává jako odměnu šátek. Odměnou čtvrtého, tedy posledního je květinový věnec, cena útěchy.

Závody o kožich nebo střevíce

Na rozdíl od Jemnice ve Vratislavy, která až do poloviny 18. století patřila k Českému království, neběhali mladíci, ale mladé ženy. Také pro desítku žen, které měly tu čest zúčastnit se závodu, byly velkou motivací odměny. Ta, která doběhla do cíle jako první, se mohla těšit z honosného kožichu. Další závodnice se pak v cíli dělily o čepici, rukávník, punčochy nebo střevíce.

Běžecké závody se v době středověku konaly také jako součást jarmarků v Tovačově. Měly podpořit obchod, nalákat více kupců i kupujících. Dvakrát ročně zde soupeřili muži i ženy. Nejrychlejší běžec vyhrál vzrostlého vola, zatímco nejrychlejší běžkyně byla odměněna šesti lokty plátna.

Zdroje:

http://www.atletika.cz/o-nas/historie/pocatky-ceske-atletiky/

http://www.barchan.jemnice.cz/historie.html

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>